volba jazyka / language selection:


802.cz - internet telefon televize


navigace: volba jazyka | přihlášení | hlavní menu | podružné menu | obsah


přihlášení do systému 802.cz:



podpora



Často kladené otázky (FAQ)

V této sekci naleznete odpovědi na často kladené otázky, doporučujeme si tuto sekci projít před kontaktováním našeho dohledového centra, můžete tímto způsobem vyřešit problém jednoduše a za zlomek času.

Vyhledat dotaz/odpověd:

Do mých stránek někdo vložil (anebo opakovaně vkládá) nějaký vir nebo SPAM. Jak to dělá? Jak tomu mohu zamezit?

Někdy bývá škodlivý kód vložen přímo na konci indexové stránky, residentní antispyware/antivir jej často detekuje ihned pri načtení stránky. Způsobů jak toho útočník dosáhne může být více, přečtěte si prosím pozorně následující body:

Statisticky nejčastěji dochází k uploadu škodlivého kódu přes FTP, kdy se útočník jestě před vlastním napadením nějakým způsobem zmocnil FTP hesla. K úniku hesla v těchto případech nejčastěji dochází přímo z PC ze kterého stránky uživatel spravuje např. pokud byl tento PC napaden trojským koněm který poté FTP přístupy uložené v PC útočníkovi odeslal. Tyto jsou potom útočníkem použity pro modifikaci webových stránek, i napadení stránek však většinou proběhne ze strany útočníka automatizovaně, neboť se ukazuje že vlastní update indexu který je po takovémto incidentu v FTP logu na našem serveru dohledatelný, trval zpravidla zlomek sekundy přičemž ostatní soubory zůstaly zpravidla nedotčeny.
V těchto případech pomáhá:
- změnit si FTP hesla pro update webu (po přihlášení se na web.802.cz v sekci "Konfigurace FTP")
- změnit si heslo u loginu ke službě (po přihlášení se na www.802.cz), tyto hesla by měla být dostatečně silná aby odolaly slovníkovým utokům apod..
- pokud možno nenechávat si ukládat své FTP heslo uložené v FTP klientovi v PC
- ihned důsledně proskenovat PC použité pro správu stránek, antispyware a antivirová ochrana na tomto PC by měla být samozřejmostí.

Dalším častým problémem bývá napadání redakčních systémů - zde se útok odvíjí na základě předchozího zjištění typu a verze použitého systému. Následuje přesně cílený útok na specifickou bezpečnostní díru pokud nějakou zjištěná verze prostředí má. To bývá u různých redakčních systémů různé, útočník však zde využívá předem známé struktury webu neboť zdrojový kód těchto systémů bývá otevřen. Autor prostředí se sice většinou o jeho bezpečnost s maximálním úsilím stará a vydává na každý zjistěný bezpečnostní problém update, problém však nastává pokud není update uživatelem anebo automaticky aplikován:
- zde je pravidelný update naprosto nezbytný. Bohužel redakční systémy jsou často používány pro svou snadnější ovladatelnost právě laickými tvůrci stránek a ti si nutnost update prostředí - což je vlastne cena za rychlejší řešení stránek - dostatečně neuvědomují a po "rozjetí" svých webů je již "ponechají samy sobě". Prostředí tedy zupdatujte je-li třeba. Všechna výchozí administrátorská hesla použitých redakčních systémů změňte na vlastní dostatečně silná hesla.

Velmi často bývá vkládán do diskuzí a návštěvních knih SPAM - s tím je třeba počítat už při jejich zřizování, zvláště u redakčních systémů. Bez správy, dohledu a příp. nemožnosti odmazávání příspěvků není tyto prostředky vhodné používat, řešením však může být i sofistikovaný způsob vkládání příspěvků kdy uživatel musí opsat text z obrázku apod.

Pokud došlo k úniku hesla do správy MySQL tak toto není problém znovu nastavit po přihlášení se na web.802.cz v sekci "Konfigurace MySQL"

...další často kladené otázky (FAQ)



navigace: volba jazyka | přihlášení | hlavní menu | podružné menu | obsah